Bioróżnorodność Doliny Pilicy jest na tyle duża, iż poza ptactwem, ichtiofauną, roślinnością (w tym sady, lasy, łąki suche, podmokłe itd.) możemy zaobserwować również wiele gatunków zwierząt. Na tych terenach wyróżniono 5 gatunków gadów, 13 gatunków płazów, 40 gatunków ssaków, około 50 gatunków owadów i aż 1000 gatunków motyli.

Najczęściej i najliczniej spotykanymi płazami na tych terenach są żaby moczarowe oraz kumaki nizinne. Należy jednak również o rzadszych gatunkach takich jak: grzebiuszka ziemna, rzekotka drzewna, ropucha paskówka, traszka zwyczajna czy traszka grzebieniasta. Płazy są bardzo związane z nadpilicznym środowiskiem wodnym. Najczęściej możemy je zobaczyć w zbiornikach wodnych lub też w dolinach rzek. Niestety, gady okazują się być rzadziej spotykane. Za pospolitego osobnika traktuje się jedynie jaszczurkę zwinkę. Pozostałe 4 gatunki to: padalce, zaskrońce, żmije zygzakowate oraz jaszczurki żyworódki. Występują one głównie na wilgotnych łąkach i torfowiskach. Przede wszystkim w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi. Wszystkie nadpiliczne gady i płazy objęte są ścisłą ochroną.

Ogromnym zagrożeniem dla nadpilicznej fauny i flory jest obniżanie się poziomu wód gruntowych, co w konsekwencji prowadzi do wysuszenia okolicznej gleby (w tym łąk i pastwisk). Bardzo ważne jest, aby ograniczyć wpływ człowieka na te tereny do minimum i nie pozwolić na przekształcanie tego pięknego krajobrazu.

15
Tablica edukacyjna
Gady i płazy na terenie Gminy Warka
44
Ropucha paskówka (Epidalea calamita)
45
Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix)
46
Padalec zwyczajny (Anguis fragilis)
47
Żmija zygzakowata (Vipera berus

Czy wiesz że? 

Gady pojawiły się na naszej planecie ponad 300 mln lat temu. Ich dominacja być może nie jest już taka jak dawniej, ale to właśnie dzięki nim mamy teraz legendy o smokach i innych bazyliszkach.

Ciekawostki na temat wybranych gadów i płazów
Traszka zwyczajna

Traszka zwyczajna to niewielki i delikatny płaz, długość jej ciała dochodzi zaledwie do 10 cm. Charakteryzuje się wysmukłym ciałem o nieznacznie dłuższym od głowy i tułowia ogonie. Posiada małą, wypukłą głowę, a idealnie gładka skóra pozbawiona jest fałdu podgardlanego.

Traszka zwyczajna nie posiada stałego ubarwienia. Zmienia się ono z szarobrunatnego przez płowe do ciemnoszarego, z wyraźnie odznaczającym się ciemniejszym nakrapianiem. Strona brzuszna jest pomarańczowa, również obficie nakrapiana. Podczas okresu godowego u samca obserwuje się u nasady ogona, szeroki, nieprzerywany grzebień. Barwy godowe samicy nie są takie charakterystyczne, zdecydowanie mniej kontrastowe. Z reguły samica traszki zwyczajnej jest zauważalnie mniejsza od samca.

59
Żaba moczarowa

Słodkowodna ryba karpiokształtna. Jaź jest rybą lubianą zarówno przez hodowców jak i wędkarzy. Jego złota odmiana, złota orfa, często spotykana jest w ogrodach i parkach. Ma duże wymagania tlenowe, dlatego jego hodowla jest dość trudna.

Osiąga 40–50 cm długości i 2 kg masy ciała. Rekordowe okazy dochodzą do 80 cm długości i 5 kg. Jaź posiada wydłużone i spłaszczone bocznie ciało, linia boczna jest lekko wygięta ku dołowi, płetwa ogonowa głęboko wcięta, głowa mała z wysuwaną paszczą skierowaną ukośnie ku górze. Grzbiet szarozielony do szaroczarnego. Boki jaśniejsze o intensywnym srebrzystym połysku. Brzuch białawy. Oczy żółte. Płetwy grzbietowa i odbytowa niebieskawo-szare; pozostałe płetwy czerwonawe. Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy jazia to… jaświca, jeżlica, kosłacz i orfa.

60
Grzebiuszka ziemna

To płaz bezogonowy z rodziny żabowatych z grupy żab brunatnych. Pysk jest ostro zakończony. U kończyn tylnych znajduje się jeden modzel podeszwowy. Gatunek ten z wyglądu bardzo przypomina żabę trawną. Cechą charakterystyczną są ciemne plamy skroniowe, plama kątowa na grzbiecie, pręgi na kończynach tylnych. Na białym brzuchu nie ma plam, co ją odróżnia od żaby trawnej. Występuje bardzo duża różnorodność ubarwienia różnych osobników. U samców występują worki rezonacyjne. W okresie godów samce mają niebieskawy grzbiet, plamę niebieską na gardzieli oraz zwisające fałdy. U samic kolor skóry staje się w tym okresie bardziej jaskrawy. Samce są mniejsze od samic. Na tylnych kończynach mogą występować poprzeczne prążki.

61
Jaszczurka zwinka

Krępa jaszczurka o stosunkowo mocnej budowie. Głowa duża o zaokrąglonym pysku, płynnie przechodzi w masywny grzbiet. Kończyny silne o długich palcach zakończonych pazurkami, ogon długi i walcowaty stanowi nawet połowę długości ciała. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy, samice mają jasnobrązowy lub szarawy grzbiet i kremowo-żółty brzuch. Kończyny przeważnie brązowe, a na grzbiecie i ogonie wzór z ciemniejszych, najczęściej czarnych plam. U samców boki ciała intensywnie zielone, podobnie brzuch, który najczęściej jest pokryty ciemniejszymi plamami. Osobniki młode są ciemnobrązowe, dopiero z wiekiem jaśnieją i przyjmują ubarwienie dorosłych. Podobnie jak wiele innych jaszczurek w sytuacji zagrożenia potrafi odrzucić ogon, który potem się regeneruje, nie osiągając jednak pierwotnych rozmiarów.

62
Jaszczurka żyworodna

Jaszczurka żyworodna ma oliwkowo-brązowy grzbiet ciała, na którym występują trzy rzędy ciemnobrązowych plamek, poprzedzielanych wstęgami plamek koloru żółtego. Głowa tej niewielkiej jaszczurki jest dosyć krótka, płaska i tępo zakończona. Odcinek szyjny jest słabo zaznaczony, a cały tułów ma walcowaty kształt. Dymorfizm płciowy u tego gatunku jest słabo zaznaczony i przejawia się podczas okresu rozrodczego, poprzez różnice w ubarwieniu strony brzusznej samicy (biała barwa) i samca (barwa pomarańczowa), natomiast sama długość ciała jest podobna u obydwu płci i wynosi ok. 15 cm. Istnieją również odmiany o kolorze czarnym (odmiany melanistyczne), których najwięcej spotkać można w górach.

63
Kumak nizinny

Niewielki płaz o drobnej budowie ciała, na pierwszy rzut oka przypomina ropuchę. Ciało jest silnie spłaszczone, oczy niewielkie a głowa spłaszczona i mała. Skóra na grzbiecie z dużymi gruczołami jadowymi i śluzowymi. Ubarwienie grzbietu niepozorne, przeważnie szarobrązowe lub oliwkowe z różnymi odcieniami. Strona brzuszna jasnopopielata z licznymi, jaskrawoczerwonymi plamami i niewielkimi, białymi plamkami na bokach ciała.

64
Rzekotka drzewna

Mała żaba, mająca około 5 cm długości. Dzięki przylgom na długich palcach potrafi się wspinać nawet po pionowych szybach. Na grzbiecie skóra rzekotki jest gładka i lśniąca, na brzuchu zaś chropowata. Rzekotka potrafi zmieniać kolor swojej skóry podobnie jak kameleon. Zmiana koloru od jasnożółtej do prawie czarnej zajmuje jej około 20 minut. Prowadzi zwykle nadrzewny tryb życia i poza okresem godowym można je spotkać nawet daleko od wody.

65
Traszka grzebieniasta

Traszka grzebieniasta (Triturus cristatus) to rodzimy płaz z rodziny salamandrowatych. Grzbiet jest czarny lub brązowy z czarnymi plamkami. Strona brzuszna jest pomarańczowa lub żółta z czarnymi plamami. Dorosłe samce i samice poza okresem godowym są podobne. W okresie godowym u samców na grzbiecie wyrasta wysoki, postrzępiony grzebień a na płetwie ogonowej pojawia się niebieska plama. Grzebień potem zanika, ale nie całkiem, co umożliwia odróżnienie płci.

66